“Kız Kulesi Efsanesi” İtalya’da

O ülke “Kız Kulesi Efsanesi”ni sahneye koymaya hazırlanıyor

Ne var ki İstanbul’un söylencesi ile ilgili bir opera yazılamadı. Ancak bir opera yurdu olan İtalya, “Kız Kulesi Efsanesi”ni opera olarak sahneye koymaya hazırlanıy

31.01.2016

Prof. Dr. Nazan Erkmen’in illüstrasyonları, İtalya’da sahneye konulacak olan “Kız Kulesi Efsanesi” operasına dekor olarak uygulanacak.

İstanbul’un tarihsel ve arkeolojik özellikler taşıyan bir metropol olarak bugüne kadar bir operası yazılmadı. Bir çok boyutu, söylencesi (efsane) olan İstanbul’un kültür zenginliği Türk bestecileri tarafından operaya dönüştürülemedi. Sadece Türk Beşlileri’nden Cemal Reşit Rey’in dört perdelik “Çelebi” operası var ki, bu yapıt oynanmak için hala raflarda bekliyor. Orkestrasyonu (1973) tamamlandığı halde yine de sahneye konulmadı. “Lüküs Hayat”operetinde bir dönemin İstanbul’undan kesitler sunuluyor. Diğer operetler ve müzikli oyunları arasında şu yapıtları anabiliriz: “Deli Dolu”, “Saz Caz”, “Hava Civa”, “Uy Balon Dünya”, “Bir İstanbul Masalı”, “Adalar Revüsü”, “Alabanda” ve “Aldırma”…

“Fatih” senfonik şiiri ise özellikle övgüye değer bir orkestra yapıtıdır. Turan Oflazoğlu’nun librettosunu yazdığı (oyunu da ayrıca sahnelenmektedir), Okan Demiriş’in bestelediği “IV. Murat” operası adından da anlaşılacağı gibi bir Osmanlı padişahının yaşam öyküsüdür. Halit Ziya Uşaklıgil’in “Aşk-ı Memnu” adlı romanından Tarık Günersel’in librettosunu yazdığı, Selman Ada’nın bestelediği bir operadır. Bu da romandan operaya uyarlanan bir çalışmadır. İstanbul’u tasvir eden ya da anlatan müzik besteleri de vardır: Cihat Aşkın’ın “İstanbul’un Gözyaşları”, Fazıl Say’ın “İstanbul Senfonisi” (2009), Orhan Veli’nin “İstanbul’u Dinliyorum”adlı şiirinden şarkı formunda müziğe uyarladı. Roman ve hikayelere de esin veren metropol bu konuda birçok şiire, edebiyata ve tiyatroya konu olmuştur. Bunların arasında: Musahipzade Celal’in İstanbul Efendisi (1913), Haldun Taner’in Fazilet Eczanesi (1960), Orhan Kemal’den İspinozlar(1965), Refik Erduran’dan Büyük Jüstinyen (1961), Turan Oflazoğlu’dan Bizans Düştü:Fatih (1988) gibi yapıtlar bulunmaktadır. Özellikle, Ferhan Şensoy’un yazıp Ortaoyuncular tiyatrosunda sahneye koyduğu “İstanbul’u Satıyorum” oyunu Münir Özkul ve Erol Günaydın ile birlikte olağan üstü ilgi uyandırmıştı (1987). Bir de İstanbul Devlet Opera Balesi sanatçılarından balerin Hülya Aksular İstanbul konulu geniş kapsamlı bir epik bale örneğini koreografisini hazırlayıp sahneye koydu (2010).

Ne var ki İstanbul’un söylencesi ile ilgili bir opera yazılamadı. Ancak bir opera yurdu olan İtalya, “Kız Kulesi Efsanesi”ni opera olarak sahneye koymaya hazırlanıyor. Daha önce Yaşar Kemal’in “Teneke” adlı uzun hikayesinden İtalyanlar opera yapmış ve Milano’nun ünlü La Scala Operası’nda sahneye konmuştu (2007).

 

KIZ KULESİ OPERASI VE NAZAN ERKMEN

İtalya’daki L’Aquila Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Brandizzi; L’Aquila Sahne Sanatları Bölümü’nün sahneye koyacağı “Kız Kulesi Efsanesi” operasının dekorlarında Prof. Nazan Erkmen’in illüstrasyonlarına yer vereceklerini açıkladı.

Prof. Brandizzi davet mektubunda: “Fakültemiz Sahne Görüntüleme Bölümü öğretim üyelerimiz Kız Kulesi Efsanesi’ne büyük bir ilgi duymaktadır. Bu ilgide rol oynayan özellikler öykünün kendine özgü, etkileyici gücü yanısıra, illüstrelerinizin de en üst kalite sanat değerine sahip olmasıdır” diyerek illustrasyonları sahne dekorlarında kullanmak istediklerini belirtti.

L’Aquila Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyeleri tarafından Kız Kulesi Efsanesi öyküleri senaryo haline koyulacak, müziği yeniden yapılandırılacak ve opera olarak sahneye konulacak. Kız Kulesi Efsanesi’nde sanatçı-öğretim üyesi Nazan Erkmen tarafından resimlenen efsanenin illüstrasyonları sahne dekoru olacak. Üç boyutlu olarak gerçekleştirilecek sahne dekorları için efsanenin tümü sanatçı tarafından yeniden resimlenecek ve ayrıca bu resimler bir kitap olarak yayımlanacak.

Şimdiye kadar yüzlerce kitap resimleyen, çoğu uluslararası 25 ödüle layık görülen Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Nazan Erkmen’in illüstrasyonları böylece İtalya’da sahne dekoru olarak sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Prof. Nazan Erkmen 2010’da Çırağan Sarayı Kempinski’de “Bir Bennudur İstanbul” adlı bir sergi açmıştı. Bu illüstrasyon sergisinde çocuklar adeta bir kuşun kanadında gezdiriliyordu. Sergi İstanbul’un gizemini ve efsanelerini çocuklara tanıtmayı amaçlıyordu. Kız Kulesi Efsanesi’nin illüstreleri de büyük ilgi gören bu sergide yer almıştı.

Hayati Asılyazıcı

Odatv.com

http://odatv.com/o-ulke-kiz-kulesi-efsanesini-sahneye-koymaya-hazirlaniyor-3101161200.html

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s