Güzelce Kız (Aynalı Mağara Efsanesi)

Güzelce Kız Bir Kral Kızıdır. Dünyalar Güzelidir. O Kadar Güzeldir ki; Görenler Dayanamaz Yıldırım Düşmüş Gibi Kendilerinden Geçerler. Bu Yüzden Genç Kız Hep Peçeli Gezer Güzel Yüzünü Kimseye Gösteremez.

Artık Zamanı Gelmiştir Diye Düşünen Babası Dört Bir Yana Haberciler Çıkarır Kızını Evlendirecektir Ama Kim Kızının Peçesini Açıp Güzelliğine Dayanır Onu Dünya Gözüyle Seyredebilirse Kızını Ona Verecektir.

Bu Çağrıya Yedi İklim Dört Bucaktan Şehzadeler Vezir Çocukları Dünya Zenginleri Yiğitler Bilginler Kısacası Gençliğine Bilek Gücüne Güvenenler Dört Nala Amasya’ya Gelirler.

Amasya Meydanında Kurulan Özel Bölümde Bulunan Güzelce Kız Bekleye Dursun. Kendine Güvenen Delikanlılar Cesaretlerini Toplayamaz Yanına Yaklaşan İse Peçesini Kaldırmak İstediğinde Eli Titrer Dizlerinin Bağı Çözülür. Bu Sahneler Günlerce Devam Eder. Bir Gün Fakir mi Fakir Ama Yiğit mi Yiğit Gerçekten Güzel Alımlı Bir Delikanlı “Ben de Şansımı Denemek İstiyorum!” Diye Destur Alıp Tahtın Yanına Yaklaşır. Herkesin Şaşkın Bakışları Arasında Hiç Vakit Geçirmeden Güzelce Kız’ın Peçesini Kaldırır. O An Öyle Bir Elektriklenme Olur ki Bir Aydınlanma Bir Alev Bir Ateş Sarar Etrafı. Kimse Ne Olduğunu Anlayamaz. Meydanda Bulunanlar Korkudan Yerlere Kapanır. Sonra Sonsuz Bir Sessizlik İçinden Kömür Kesilir İki Genç Yan Yana Uzanmış Şekilde.

İki Gencin Cesedi Şehre Yakın Yerdeki Bağ Ve Bahçelikler Yanında Bulunan Kaya Mezar İçinde İki Ayrı Odaya Gömülür. Bu Kaya Mezarının Dışı Güneşle Birlikte Güzelce Kız’ın Yüzü Gibi Parlamaya Başlar. Bu Parlaklığından Dolayı da Daha Sonra Kaya Mezarın Adı ” Aynalı Mağara” Diye Ünlenir.

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s