TRUVA ATI HİLESİ

Batı’da her türlü davranışların , siyasi yaklaşımların , geliştirilen ilişkilerin ve hatta seçilen isimlerin bile bir anlamı ve tarihsel derinliği vardır. Bu bağlamda AEGIS nedir, gelin beraberce bir göz atalım.

Yunan mitolojisine göre AEGIS akıl , sanat , strateji ve barış tanrısı ATHENA’nın kalkanıdır. Mitolojiye göre bu kalkanın önünde en güçlü ordular bile bozguna uğrar. Biliyorsunuz Batılılar ile Doğulular arasındaki ilk büyük savaş TRUVA’da olmuştur. İzmir’li Homeros ‘un anlatımına göre; Batı’yı temsil eden ve başkomutan AGAMEMNON olan AKA orduları doğuyu , Anadolu ‘yu temsil eden ve başkomutan HEKTOR olan TRUVA orduları ile çok kanlı bir savaş yapar ama onlara baş eğdiremez. Bunun üzerine AEGIS kalkanına sahip ATHENA ,Akaların imdadına yetişir ve tahta atın yapımına yardım eder. İşte bu savaşta Anadolu TRUVA ATI hilesi ile diz çöktürülür. O tarihten bu yana Batı ile Doğu arasında mücadele sürüp gider.

İstanbul’un fethini gerçekleştirmiş olan FATİH SULTAN MEHMET 1462’ de Çanakkale’de , MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 1922 ‘de “Hektor’un öcünü aldık” derken bu tarihsel çekişmenin farkındalığına sahiplerdi. Adını AKA orduları komutanından alan İngiliz’in Agameemnon zırhlısının 1915’te Çanakkale Savaşı’na gönderilmesini ve 30 Ekim 1918’de Mondoros Mütarekesi’nin yine bu gemide Doğu’nun en büyük gücü olan Osmanlı Devleti’ne imzalattırılması ve baş eğirilimesi tesadüf değildi.

Yaklaşık MÖ 1200 ‘lerde meydana gelen TRUVA SAVAŞI’nda Batılı AKA’lıların amacı , Doğu’nun zenginliklerine el koymak ve onları sömürmekti. Bugünde değişen bir şey yoktur. Emperyal güçlerin niyeti Doğu’nun kaynaklarını ele geçirmek , TRUVA ATI’na bile rahmet okutturacak hilelerle onları içeriden çökerterek birbirlerine düşürmek ve sömürmektir.

Truvalılar,Persler,Müslümanlar,Osmanlı Türkleri ve daha nice DOĞUlular , hep kalkanın önünde oldular ve kılıç salladılar . Ama şimdiye kadar hiçbir Doğu’lu işbirlikçik yaparak kalkanın arkasına geçmeyi ve kendi kültürüne ve insanlarına ihanet etmeyi düşünmemişti.

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s