>SAYMALITAŞ ( SAIMALUU-TASH – SKY HORSES ) – GÖKYÜZÜNÜN ATLARI

>

Türk Tarihi’nin ana dayanak kaynakları sorunu henüz çözülebilmiş değildir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda temel olarak batılıların derlediği kaynaklar dayanak noktası olarak alınmıştır. Tarih öncesi dönemde Sibirya Steplerinden Macaristan ovalarına kadar geniş bir alana yayılan arkeolojik verilerin toplanması ve karşılaştırmalarının yapılması mevcut tarih kuramlarını alt-üst edecek nitelikte, tarihin yeni baştan yazılmasını gerektirecek zenginliktedir. 
Avrasya Coğrafyası’nda, Türk tarihinin genel olarak oluştuğu kısımda üç büyük doğal duvar vardır; Tanrı dağları, Altay Dağları, Ural Dağları. Türk kültürünün tarih öncesine ait verileri bu dağlarda ve dağların kuytularındaki vadilerde gizlidir. Bugüne kadar yapılan kazı ya da yüzey çalışmalarında elde edilen verilerin hemen – hemen hepsi Rusya’daki müzelerdedir. Ne yazık ki bunların çok az bir kısmı sergilenmekte, büyük kısmı depolarda beklemektedir.
Günümüzde, sahada yer alan verilerin önemli bölümünü kaya üstü resimleri oluşturmaktadır. Kaya üstü resimler konusundaki çalışmalar da yaklaşık yüz yıllık bir zaman dilimini içermektedir. Tespit edilen üç yüz elli civarındaki alanda bulunan resimler karşılaştırılmalara imkan verecek şekilde toplu olarak yayınlanmamıştır. Tek alanı içeren çalışmalar ve yorumlar ise gerçek bir tarihi değil, yönlendirilmiş ve yönetilmiş verileri içermektedir.
Kaya resimleri konusunda ilk çalışmamız olan “Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler” sadece bir ufuk turu niteliğinde olup, en önemli özelliği bu alanlar arasında kaçınılmaz olarak karşılaştırmaların yapılması gerektiğine işaret etmesidir. O eserimizde bir ilk olması açısından farklı görüşlere yer vermiştik. Fakat bu anda elinizde bulunan eser ve takip edecek eserlerde kendi gözlem, mukayese ve tespitlerimizle hareket edeceğiz. Mutlaka ki faydalanacağımız birçok eser, görüş olacaktır ama temel itibariyle yeni bir senteze ulaşmaya çalışacağız. Bu da Türk Tarihi’nin mitolojik dönemlerine uzanan verileri, yolculukları sizlere sunacağımıza işaret eder.
Dünyadaki kaya resmi alanları içinde çok özel bir yere sahip olan ve en zengin alan olarak tanımlanan “Saymalıtaş”, serimizin ilk kitabı olarak sizlere sunulmuştur. Bugüne kadar on bir ayrı ülkede yaklaşık yüz ayrı alanda yapmış olduğumuz çalışmaları içeren kitaplarla bir set oluşturmayı düşünmekteyiz. Türk Tarihi’nin tarih öncesi verilerinin oluşması ile tarih yazcılığında yeni bir dönemin başlaması en büyük dileğimizdir. Bu dileğe uygun olarak “Taştaki Türkler” kitabımızda olduğu gibi yine fotoğrafların bilimsel çalışmalarda, kaynak ve fotoğrafçı ismi belirtilerek, makul sayı ölçüsü dikkate alınmak kaydıyla serbestçe kullanılmasını sağladık.  
Saygılarımla… 
Servet Somuncuoğlu 
Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s